E-CIGARETA

E-Cigareta
27.06.2012 | Vaping Party Boat 2012

aneb Elektronické cigarety slaví 5 let v České...

Archiv novinek

E-cigarety pomohou odvykat

31. října 2007  8:54

lidovky.cz , Zpravodajský server LIdových novin

 

 

PRAHA - Čeští kuřáci si budou moci „zapálit“ elektronické cigarety. Jedná se o zařízení, které na první pohled vypadá shodně s běžnými cigaretami. Na rozdíl od nich však e-cigarety nevydávají kouř a zápach.

Do elektronické cigarety se vloží patrona s nikotinem a aromatickou ochucovací esencí, přičemž množství nikotinu a příchuť si může kuřák sám zvolit. Výrobek před zavedením do prodeje testovalo několik lékařů-kuřáků.

„Při odvykání kouření je to skvělá berlička, protože na rozdíl od různých nikotinových náplastí a žvýkaček má odvykající kuřák díky designu i funkčnosti e-cigarety pocit srovnatelný s kouřením klasické cigarety,“ říká o novém výrobku MUDr. Vlaďka Saková z neurologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Ti, kteří chtějí s kouřením skoncovat, mohou dávky nikotinu postupně snižovat až na nulu, aniž by se museli zbavit svých návyků, jako je cigareta ke kávě.

Pro ostatní kuřáky nabízí e-cigareta možnost, jak žít zdravěji a neobtěžovat okolí kouřem a zápachem z klasických cigaret. Zcela zdravé ale není ani e-kouření: nikotin zvyšuje krevní tlak, stahuje cévy a zrychluje pulz.

Pořizovací cena výrobku je navíc znatelně vyšší než u normálních cigaret. Cena celé sady, která obsahuje e-cigaretu, dvě nikotinové patrony, dvě dobíjecí baterie a jeden dobíjecí adaptér se pohybuje okolo 3000 korun. Náhradní balení pěti e-patron s nikotinem lze koupit za 230 korun, těchto pět patron vydrží průměrnému kuřákovi na dva až tři týdny.


Pavla Francová